Sunroof Tamiri

Sunroof Tamiri

Sunroof Ne İşe Yarar?

Açılır tavan arabalarda oldukça eski bir sistem. Bu sistem otomobillere ilk eklendiği zamanlarda yalnızca açılıp kapanma özelliğine sahip mat metaller şeklinde tasarlanıyordu. Günümüzde ise güneş ışığını araç içine alabilen saydam cam yapılar şeklinde üretiliyor.

Elektrikle çalışan bu özellik panoramik cam tavanlar ve açılır cam tavanlarla karıştırılsa da boyut itibariyle farklılık gösteriyor. Daha küçük olan sanruflar bu yönüyle yakıt ekonomisine herhangi bir olumsuz etkide bulunmuyor.

Cam bölmenin yalnızca gölgeliğini açarak güneş ışığını araç içine almak mümkün. Kış aylarında önemli bir avantaj sağlayan bu durum, yaz aylarında ise tavan penceresinin tamamen açılarak araç içine temiz hava alınmasını ve daha ferah bir ambiyans oluşmasını sağlıyor.

Sunroof Bakımı Nasıl Yapılır?

Özellikle yaz mevsimi geldiğinde temiz hava ve güneş ışığının araç içine girmesi yolculukları daha keyifli hale getiriyor. Ancak her otomobil parçasında olduğu gibi sanrufların da sık kullanımların ardından bakıma girmesi ve temizlenmesi gerekiyor.

Özellikle toz yoğunluğu yüksek olan bir bölgede yaşıyorsanız bu cam bölmeyi düzenli bir şekilde temizleyerek kir ve kalıntılardan mutlaka arındırmalısınız. Bu çok önemli bir detay gibi görünmese de kir birikintileri drenaj hortumunu tıkayarak sıvı ve hava sızıntısına neden olabiliyor.

  • Sunroof’un tepe kısmını silerken cam temizliğinde kullandığınız deterjan karışımlarını kullanabilirsiniz. Ancak ılık koşullar için pek uygun olmadığından amonyak içeren herhangi bir ürünü kullanmaktan kaçınmalısınız.
  • Tepe temizliğinin ardından cam bölmeyi açarak contayı nemli bir bezle silebilirsiniz. Bu sayede birikintileri ortadan kaldırarak oluşabilecek bir sızıntının önüne geçmek mümkün.
  • Sanruf açık durumdayken kızak bölümünde biriken küçük kum ve toz birikintilerinden kurtulmak için fırça kullanmak işinizi kolaylaştırabilir.
  • Eğer sanrufunuz hiç çalışmıyorsa atmış bir sigorta gibi elektriksel arızalar söz konusu olabilir. Böyle bir durumda sorunu kendiniz çözmeye çalışmak yerine bir profesyonele danışmalısınız.